Gorsety – trochę historii. Kupić czy nie? Jak je nosić i do czego?

Golden Lady gorset + stringi BIELIZNA Gorset inaczej usztywniony korpus ma na celu obejmować sylwetkę tak aby uwypuklić piersi i/lub wyszczupilć talię. Gorset jest ostoją mody, która od setek lat istnieje w tej czy innej formie. Korzenie gorsetu ujawniły się w rysunkach odkrytych w Neolicie archeologicznym w Brandon w Norfolk w Anglii. Rysunki przedstawiają kobiety noszące staniki wykonane ze skór zwierzęcych, które są splecione w dół z przodu. Jest podejrzenie, że te prymitywne gorsety były formowane do ciała. Znaleziono też lalki z kamienia ubrane w gorsety, które były zrobione z ścięgna ptaków i małych zwierząt.

W innych starożytnych cywilizacjach kobiety w gorsetach były malowane na ceramice w Grecji, Egipcie, Rzymie, Grecji i Asyrii. Kobiety w tych kulturach często brały udział w intensywnych działań, takich jak gimnastyka i walki byków i zachodziła konieczność skorzystania z ubrań ściskających ciało i ograniczających ruchy. W Grecji kobiety oplatały pas ciężkimi grubymi szarfami i do tego zakładały kurtki – bolero do wsparcia piersi. Kobiety w Egipcie nosiły gorset pod biust jako część ich kostiumu. Natomiast Rzymianie używali mocno sznurowanych gorsetów jako formę wyższości nad niewolnikami. Chcieli pokazać niski status niewolników i uwidocznić ich luźno noszone kaftany. Odniesienia do gorsetów można znaleźć w Biblii – liny wiązane w pasie jako wyraz pokuty. W odróżnieniu do chrześcijan kobiety z Konstantynopola i Aleksandrii, miały przepaski na pasie wysadzane klejnotami. Najstarszy gorset przypominający dzisiejsze gorsety powstał w 1556 r. i był wykonany z żelaza. W 16 wieku gorset został uznany za strój świadczący o pozycji i bogactwie. Gorset zazwyczaj składał się z czterech płyt z perforacją wzorów zdobniczych które zostały połączone po bokach i z przodu pozostawiając tył otwarty. Twierdzi się że gorset wykonany z metalu był normalnym elementem kobiecej kolekcji odzieży oraz że używany był do celów ortopedycznych.

W dziewiętnastoleciu nastąpiły liczne korekty gorsetu. Po raz pierwszy gorset został wykonany z dwóch części i sznurowany z tyłu. Gorset został stworzony przez Jean-Julien Josselin. Pierwszy gorset w gumowym stylu powstał w 1860 roku. Pod koniec 1880 roku wynaleziono szelki (dziś podwiązki) dodawane do gorsetu do podtrzymania pończoch.
Na początku 1900 roku szybko zaczęła rozwijać się lekkoatletyka – dyscyplina która cieszyła się dużym zainteresowaniem kobiet. Aby uwzględnić zapotrzebowanie na większą swobodę ruchu kobiety zakładały gorsety.
Rok 1920 to rozkwit wolności seksualnej. Zniknął zniekształcony, brzydki gorset z lat poprzednich. Kobiety zaczęły dopasowywać go do swojej sylwetki tak aby wyglądać bardzo szczupło. W 1930 roku gorset został niestety zepchnięty na rzecz elastycznej bielizny.
Pod koniec 20 wieku gorsety ponownie zagościły na salonach. Znana piosenkarka Madonna przysporzyła mu popularności w latach 80-tych. Jednakże począwszy od połowy wieku gorsety kojarzył się z fetyszem. Dzisiaj gorsety można znaleźć w większości większych sklepów. Różne wzory, fasony, kolory.

Myślisz o tym czy kupić gorset czy nie? Kupno gorsetu to poważna decyzja dla kobiety. Ale jedno jest pewne – jeśli kupisz gorset raz to będziesz kupowała ciągle nowe modele. Gorset będzie stałą częścią Twojej garderoby. Ludzie są często tradycjonalistami. Mają swoje przyzwyczajenia. Noszą określony kolor bielizny. Mają określony styl ubierania się. Często kobiety nie miały na sobie ani razu gorsetu, pończoch czy seksownej bielizny. Powodem jest strach przed tym jak będziemy wyglądały w gorsecie. Ale przy tej części garderoby nie ma się czego obawiać. Gorsety są tak szyte że dzięki sznurowaniom czy innym rodzajom zapięcia idealnie dopasowują się do każdej sylwetki. Gorsety korygują wszelakie niedoskonałości. Podkreślają kształty kobiet. Podnoszą piersi. Sprawiają że kobiety w gorsetach wyglądają seksownie i pociągająco. Kupuj gorset w zależności od funkcji jaką ma spełniać.
Gorsety erotyczne, gorsety do spódnic czy półgorsety do bluzek – które ostatnio zawładnęły rynkiem. Półgorsety polecam osobom które właśnie dopiero zaczynają swoją przygodę z gorsetami. Nosi się je na bluzkę (lub też można je ubierać jako strój erotyczny) są bardzo wygodne i elegancko wyglądają. Gorsety często posiadają zapinki do pończoch aczkolwiek nie jest to regułą. Można je nosić do spódnicy czy spodni. Gorsety spełniają rolę eleganckiego stroju wieczorowego. Tworzą seksowne połączenie z dżinsami. Poprawnie dobrany gorset nie powinien nas niczym krępować (ta sama reguła odnosi się do biustonoszy). Jeżeli źle nam usiąść w gorsecie czy z trudem oddychamy czy mamy ograniczone ruchy to należy sprawdzić czy nasz gorset jest dobrze dopasowany do naszej sylwetki czy rozmiar jest odpowiedni. Wybór gorsetów jest dziś tak duży że każda kobieta z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *