Anatomia piersi

Piersi zbudowane są z ogromnej góry gruczołów tłuszczowych i tkanki włóknistej, położonej nad mięśniami BIELIZNA DAMSKAklatki piersiowej i dołączone do tych mięśni przez włókniste pasma (więzadła Coopera). Piersi jak wiadomo nie mają tkanki mięśniowej, i poprzez ćwiczenia piersi nie stają się bardziej “umięśnione”. Warstwa tłuszczu otacza gruczoły piersiowe i rozszerza się w piersiach. To właśnie tkanka tłuszczowa daje piersiom miękką konsystencję i delikatny, płynny kontur. Rzeczywista pierś składa się z tłuszczu, gruczołów zdolnych do produkcji mleka, kiedy są stymulowane przez hormony specjalne, naczyń krwionośnych, przewodów mlecznych do transferu mleka z gruczołów do brodawki i nerwów czuciowych, które dają czucie w piersiach. Te nerwy rozszerzają się w górę z warstwy mięśniowej poprzez piersi i są bardzo wrażliwe, szczególnie w regionach brodawki i otoczki, co jest świetnym bodźcem seksualnym dla niektórych kobiet. Ponieważ piersi składają się z tkanek o różnych fakturach, nie mają gładkiej powierzchnię i często przy dotykaniu można wyczuć grudki . Ta nieprawidłowość jest szczególnie widoczna, gdy kobieta jest szczupła i ma mało tłuszczu na piersi. Grudki stają się mniej wyczuwalne po menopauzie, gdy zmienia się cykl i stymulacja wydzielania wewnętrznego piersi i tkanka gruczołowa się zmiękcza. Suplement estrogenu po menopauzie może spowodować dalsze “rozmiękczanie”. Gruczoły piersiowe, spływy do systemu zbierania kanałów idą do podstawy brodawki. Kanały następnie przechodzą przez sutek i otwierają się na jego zewnętrzną powierzchnię. Oprócz tego że służą jako kanał do przepływu  mleka to są te  przewody często źródłem problemów piersi. Koniec kanałów jest w  brodawce, (która wystaje z powierzchni piersi) i jest to kanał dla mleka wydzielanego przez gruczoły podczas karmienia dziecka piersią. Istnieją znaczne różnice w kształcie sutków kobiet. U niektórych kobiet brodawki są stale wyprostowane u innych prostują się dopiero wtedy gdy są stymulowane przez zimno, kontakt fizyczny lub aktywności seksualną. Jeszcze inne kobiety mają wklęsłe brodawki sutkowe. Wokół brodawki jest lekki krąg barwnikowych skóry zwany otoczką. Brodawki i otoczki zawierają wyspecjalizowane włókna mięśniowe, które nadają brodawkom kształt i kolor dookoła. Otoczka zawiera także gruczoły Montgomery’ego, które mogą być widoczne jako małe kropki wzniesione na powierzchni otoczki. Gruczoły te  nie są objawem nieprawidłowego stanu. Pod piersiami jest duży mięsień. Mięsień piersiowy większy, który pomaga w ruchu rąk (piersi opierają się na tym mięśniu). Wychodzący z klatki piersiowej mięsień piersiowy większy rozciąga się bardzo daleko pod piersią i łączy się z górnej częścią ramienia.

Piersi każdej kobiety są ukształtowane inaczej. Na indywidualny wygląd piersi ma wpływ wielkość kobiety, tkanka piersi i tłuszczu, jej wieku, historii poprzednich ciąż i laktacji, dziedziczność, jakość i elastyczność skóry piersi i jej wpływ hormonów.

Bez względy na to czy piersi są małe czy duże pamiętajmy że zawsze trzeba o nie prawidłowo dbać także poprzez dobieranie odpowiedniej bielizny. Na rynku jest dziś bardzo duży wybór biustonoszy bielizny więc każda kobieta znajdzie dla siebie odpowiedni model i rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *